REZERVACE UBYTOVÁNÍ
Modul Newsletter nevrátil šablonu k zobrazení v boxu.

Lomy pod Lipnicí

Obec Lipnice nad Sázavou není známá pouze mohutným hradem, který zde stojí, postavou dobrého vojáka Švejka či pořádáním hudebních festivalů Rocková Lipnice. Svou krásu vám nabídnou i zdejší lomy, které byly dříve určeny pro těžbu žuly.
Některé se dají využívat ke koupání a potápění, některé zůstaly nevyužity a jiné využil sochař Radomír Dvořák ke ztvárnění svých sochařských děl.
Vznikl zde tzv. Národní památník odposlechu, který je tvořen třemi sochařskými díly:

Bretschneiderovo ucho (dílo vzniklo roku 2005         a nalezneme ho na lomu č.1)

        • Ústa pravdy (dílo vzniklo roku 2006 a nalezneme ho na lomu č.2)
Zlatý voči (dílo vzniklo roku 2005 a nalezneme ho na lomu Střelnice).
K jednotlivým sochařským dílům vedou z lipnického náměstí značené trasy.


Potápěčům a odvážnějším plavcům poslouží následujicí popis a mapka.

lom Pětka (1) a Hranice (2)

Na začátku Radostovic směrem od Humpolce ostře doprava na cestu mezi domy. Ta se rychle zhorší a změní se na lesní, je tam i zákaz vjezdu, ale ten nedodržují ani chalupáři u (2). V lese na prvním rozbočení doleva na cestu označenou "Soukromý pozemek" a cca 1km k lomu (100 x 50 m). Nalezl jsem 16m, zbytky těžební techniky a okouny. Nad lomem je ještě zbytek jeřábu. Dá se zde zde tábořit, ale v létě je zde plno a i voda klasicky za moc nestojí. Cestou rovně u rozbočení příjezd k osadě chalupářů obývajících domy po těžbě. Cestička procházející osadou končí u lomu (průměr cca 50m). Doporučuji hodit řeč s člověkem z červené chalupy těsně u lomu, protože ostatní si myslí že každý potapěč střílí ryby jako život a s oblibou kalí vodu, kterou oni čerpají ... Jinak hezké potápění, já našel 17m vpravo pod stěnou. Cesta kolem osady pokračuje dále a pokud se zahne u transformátoru doleva pokračuje k Pětce a nejede se po soukromé cestě (doporučuji ale jen majitelům terénních vozidel a tanků).

lom Březek (3)

Na křižovatce na Dolní město doprava k funkčnímu lomu. Za závorou zatopený lom o průměru cca 15m. Na dno v cca 20m studny vede ocelové lano. Nejenom já, ale i domorodci doporučují tento lom o víkendu, kdy se ve vedlejším lomu netěží.Bohužel nedoporučuji tento lom navštěvovat v době od června do září, protože je hlídán bezpečnostní agenturou, hned vedle se stále pracuje a pracovníci agentury se nedají umluvit. Při jízdě od Dolního Města od křižovatky směrem na Lipnici po levé straně nejdříve narazíte na lom Březek a po 100 m narazíte na odbočku v pravo, která Vás zavede k lomu "Hřebeny, alias gymnázium - býv. středisko Svazu mládeže", který je v majetku Tábornické unie. Tento lom je hluboký 30 m, ale od 15 m níže uvidíte totální tmu - stojí za to (takovou tmu i s baterkou jen tak nenajdete). Pozemek kolem lomu je oplocen, ale s místní správcovou je možné se domluvit na potápění i na případném ubytování přímo u lomu, které stojí bez legrace rovněž za to.

V okolí je ještě mnoho jiných lomů k potápění např. u amfiteatru v Lipnici, nebo cca 500 m od Pětky.

Informace a text od : Jaroslava Šeredy (rodáka) a Jirky Maté


DALŠÍ PODROBNÝ POPIS LOMŮ NA VYSOČINĚ I S ODKAZY NA LOKALITU NAJDETE ZDE.