REZERVACE UBYTOVÁNÍ
Modul Newsletter nevrátil šablonu k zobrazení v boxu.

Čeřínek, Křemešník

Poutní místo Křemešník se nachází 20 kilometrů od města Humpolec.

Na vrcholu zalesněného kopce (765 metrů n.m) vznikl v 1. polovině 18. století barokní kostel Nejsvětější Trojice. Kolem něj, na třech stranách, byly vystavěny ambity s dvěma kaplemi. K tomuto prostoru vedla také křížová cesta. Studánku s léčivou vodou "střeží" barokní kaple z roku 1689, upravená před 2. světovou válkou. Zdejší voda protéká stříbronosnými rudami a je slabě radioaktivní přičemž se považuje za léčivou.

Už za třicetileté války se prý stříbrná voda úspěšně používala proti moru a jiným neléčitelným nemocem a dokonce daleko vyvážela. Tento přírodní  "penicilín"  vyvěrá z hory bohaté na stříbro a díky obsahu stříbra a přírodního radonu  je skutečně léčivý proti různým infekcím. To si můžete vyzkoušet sami - ať podle výborné chuti tak když stočíte vodu do lahve, zjistíte, že se  nekazí a zachovává původní čerstvost po velmi dlouhou dobu. Stříbro se kdysi používalo jako desinfekční činidlo a ostatně i dnes se přidává do různých filtrů.

Zázračná studánka s kaplí sv. Jana a poustevnou.
Zázračná studánka s kaplí sv. Jana a poustevnou.
FOTO: Josef Hora, Právo

Asi 200 metrů od kostela se nachází ocelová rozhledna Pípalka (běžně přístupná turistům), z které je možné spatřit nádherné scenérie malebně kopcovitého lesnatého reliéfu drsné Vysočiny. V zimě je v provozu lyžařský vlek Křemešník. Přes Křemešník i kolem něj vedou zajímavé turistické trasy i cyklotrasy.


Další lyžařský areál najdeme na kopci Čeřínek. Čeřínek je ideálním místem pro lyžování na Vysočině, uprostřed lesů, v nádherném prostředí chráněné krajinné oblasti, s horní stanicí vleku v nadmořské výšce 750 m n. m. 

V roce 2005 prošel areál rekonstrukcí. Byl vybudován tolik potřebný zasněžovací systém (v současné době disponuje 2 sněhovými tyčemi a 2 děly).

Delší vlek
Délka vleku : 542 m
Převýšení : 98 m

Kratší vlek
Délka vleku : 379 m
Převýšení : 67 m