REZERVACE UBYTOVÁNÍ
Modul Newsletter nevrátil šablonu k zobrazení v boxu.

Vojslavický most

Před více jak třiceti lety se mezi řekou Želivkou a obcí Hořice začalo stavět prvních 1300 metrů dálnice v pelhřimovském okrese a Jihočeském kraji. Unikátem tohoto úseku se stal dvouposchoďový most přes řeku Želivku. Vznikl mezi vesnicemi Vojslavice a Píšť, ve vzdálenosti zhruba 15 kilometrů od Humpolce. Byl dokončen v roce 1976.

Možná málokdo ví, že nižší patro mostu bylo postaveno už začátkem druhé světové války, protože již v tu dobu byla právě v těchto místech plánována výstavba dálnice.

Po letech však starý most požadavkům na dopravu nevyhovoval. Proto byl ve výšce dvanácti metrů nad starým objektem postaven most nový. Rovnoběžný s původním, spodním mostem. Most je dlouhý 230 metrů, široký devětadvacet metrů. Jeho celková konstrukce váží 2400 tun.

Silnice vedoucí spodním patrem Vojslavického mostu spojuje obce z obou stran řeky Želivky a slouží dnes jen místní dopravě. Vrchním patrem vede dálnice D1, spojující hlavní město Prahu s Brnem.

Malebné údolí v okolí mostu, které bývalo rájem vodáků i turistů, je dnes částečně zatopeno. Důvodem se stala výstavba Švihovské přehrady. Ta je zdrojem pitné vody pro Prahu i další města, jako je např. Ledeč nad Sázavou, Světlá nad Sázavou, Havlíčkův Brod, Pelhřimov…

Stavba přehrady si vyžádala obrovský zásah do přírody. Vystěhovány musely být některé obce, mezi nimi např. Dolní Kralovice. V roce 1969 bylo rozhodnuto i o likvidaci obce Zahrádka, která rovněž ležela v zátopové oblasti nově budované přehrady.

Sypaná hráz Švihovské přehrady je vysoká 56 metrů. Vodou byla naplňována ve dvou etapách, v letech 1971 a 1974. Její plocha se pohybuje kolem 1670 hektarů.

Přístup k hladině a plutí sportovních lodí je zakázáno, ovšem turisté si nejspíš nenechají ujít pohled na most i krajinu, která jej obklopuje. Vidět je i stavbu, jež byla v zátopové oblasti zachována. Tou je zahrádecký románský kostel svatého Víta. 

„Musím říct, že dvojmost je pro turisty opravdovým lákadlem. Hlavně motorkáři se tu často vyptávají místních na cestu," potvrdil zájem o tamní raritu starosta Vojslavic Michal Kubát.